تبلیغات
تحلیل های بروز و سیاسی جنگ نرم

تحلیل های بروز و سیاسی جنگ نرم
خبرها و تحلیل های بروز سیاسی و اجتماعی جنگ نرم را از ما بخواهید 
نویسندگان

تجاوز به سوریه؛ تقسیم نقش‌ها میان هم‌پیمانان آمریکا در شطرنج خاورمیانه

تاملی در تقسیم نقش‌ها در عرصه شطرنج منطقه بین هم‌پیمانان آمریکا پیش از تجاوز احتمالی به سوریه نشان می‌دهد، در این عرصه اسرائیل نقش وزیر مختار، ترکیه قلعه مستحکم، عربستان اسب سرکش و اردن پیاده نظام آمریکا را برعهده خواهند داشت.

خبرگزاری فارس: تجاوز به سوریه؛ تقسیم نقش‌ها میان هم‌پیمانان آمریکا در شطرنج خاورمیانه
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق، چند سال پیش، دقیقا هنگام آغاز اجرای طرح خاورمیانه جدید از سوی آمریکا «محمد صادق الحسینی»، اندیشمند ایرانی اتفاقات منطقه را به بازی بزرگ شطرنجی تشبیه کرد که در «نیروهای پیاده نظام» در آن با هوش و ذکاوت بسیار و با هدایت سیاستمداران باهوش غربی در مقابل محور مقاومتی چپده می‌شدند که قدرت بازدارندگیش هر روز رو به فزونی می‌گذاشت.

هم اکنون این بازی شطرنج منطقه‌ای به نظر می‌رسد که به لحظه‌های سرنوشت‌ساز خود یا همان «کیش و مات» رسیده است. حال این کیش و مات ممکن است، به سود محور مقاومت باشد و یا به سود «ائتلاف خاورمیانه جدید» که رژیم‌های عربی حوزه خلیج فارس، در کنار کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا را در برمی‌گیرد.

قدرت بازدارندگی محور مقاومت و این پا و آن پا کردن رهبران آمریکایی در اتخاذ تصمیم حمله به سوریه و فرار متحدان اروپایی از رویارویی مهره‌های سیاه غرب با مهره‌ها سفید مقاومت، دو سناریو را مطرح می‌سازد. اول: اقدام به تجاوز و ادامه جنگ انگشت گزیدن و دوم: عقب‌نشینی غرب از تجاوز به سوریه و «مات» شدن.

آمریکا در میان «مهره‌های سیاه پیاده نظام» عرصه شطرنج منطقه حکم «شاه» و رژیم صهیونیستی حکم «وزیر» را دارد و چون قلعه‌ای مستحکم برای آمریکا نشان می‌دهد که زمانی، پیش از آنکه دور‌ه‌ها شکست‌ها و ناکامی‌های این وزیر فرا برسد، توان پیشروی در منطقه را داشت، اما هم اکنون بیش از هر زمانی دیگری دست بشته نشان می‌دهد.

روشن است که نقش «وزیر» در شطرنج، از حیث توانمندی و قدرت بسیار گسترده است، اما اگر قدرت و توانمندی در معرض خطر حملات «پیاده نظام» باشد، دیگر چه چشم داشتی می‌توان به آن داشت، به عبارتی رژیم صهیونیستی هرقدر هم توانمند و قدرت نشان دهد، وقتی از سوی سوریه و دیگر طرف‌های مقاومت در معرض تهدید قرار داشته باشد و هر تجاوز احتمالی ممکن است، جبهه داخلی این رژیم را به عنوان تبعات این تجاوز نشانه بگیرد، دیگر از این قدرت و توانایی چه سود؟ به همین وظیفه اسرائیل در هر تجاوز احتمالی به سوریه به فعالیت پشت خطوط پیاده‌ نظام محدود می‌شود تا شاید نیروهای پیاده نظامی همچون «جبهه النصره» و «ارتش آزاد» روزنه‌ای کوچک برای نفوذ آن به خط مقدم را باز کنند.

در این خصوص، «ابراهیم الافتریسی»، تحلیلگر امور سیاسی ترکیه در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در آنکارا تاکید کرد که در عرصه شطرنج منطقه‌ای ترکیه حکم «قلعه‌» را خواهد داشت که جز در خط افقی مستقیم نمی‌تواند،‌ حرکت دیگری کند.

به اعتقاد این تحلیلگر ترک، ترکیه تلاش می‌کند، خط مستقیمی را بیابد که به واسطه آن دخالت نظامی خود در سوریه را محقق کند،‌ چه در غیر این صورت نقش این کشور به پشتیبانی از گروه‌های مسلح در شمال سوریه محدود خواهد شد و آنکارا باید تنها به پوشش لجستیک این گروه‌ها و تبدیل شدن به پایگاهی برای نیرو‌های نظامی خارجی بسنده ‌کند و این بدین معناست که نقش ترکیه در این عرصه شطرنج نقشی کوچک و پیش پا افتاده خواهد بود.

به گفته این تحلیلگر ترک، در این عرصه شرنج منطقه‌ای عربستان سعودی تلاش می‌کند، در تجاوز به سوریه مشارکت داشته باشد و این اساس نقش «اسب» را زیبنده خود می‌داند، چون به طور همزمان قرار است، هم پشتیبانی مالی و نظامی از گروه‌های مسلح را برعهده داشته باشد و در این تجاوز شرکت کند.

افتریسی  در ادامه می‌گوید: اما کم‌رنگ شدن نقش عربستان سعودی در عرصه منطقه‌ای باعث شد، برای به دست گرفتن نقش «اسب»، حکومت وهابی سعودی دو جهش و پرش را انجام دهد. اولین پرش عمودی بود و افزایش گستره جنگ در سوریه از طریق تامین مالی گروه‌های مسلح را در برمی‌گرفت. اما پرش دوم ریاض افقی بود و بنابر اذعان واشنگتن حمایت از جنگ و تامین مالی آن را در برمی‌گرفت.

وی می‌گوید: عربستان سعودی به دنبال مربعی است تا با پریدن روی آن غبار عقب‌ماندگی خود در عرصه منطقه‌ای را بزداید. بنابراین به نظر می‌رسد، این کشور همچون مهره اسب در بازی شطرنج خطر ریسک را با قرار دادن خاک کشور در اختیار نیروهای اجنبی و خزانه اموالش برای تامین هزینه مالی حمله به سوریه به جان بخرد.

اما به باور این کارشناس امور سیاسی ترک به اردن نقش «پیاده نظام» بی‌ارزش داده می‌شود، همچنان‌که اردن زمان «شاه حسین» چنین بود و این کشور نقش پل ارتباطی انتقال عناصر مسلح به سوریه و اجرای برخی اقدامات برای تامین پیشروی دشمن را ایفا خواهد کرد.

این تحلیلگر سیاسی در پایان می‌گوید: اما بر کسی پوشیده نیست که این نقش، نقشی بسیار مهم است، چون ساعت صفر براساس قوانین بازی از آنجا رقم خواهد خورد. همان‌گونه که می‌تواند، نقش مهمتری را هم ایفا کند، به این معنا که تمام وظیفه انتقال سلاح و تجهیزات نظامی و همچنین عناصر مسلح را در برگیرد تا پس از آن باز هم نقشی فراتر به این کشور سپرده شود، نقشی که در اجاره دادن خاک خود به کشورهای متجاوز برای حمله به سوریه نمود پیدا می‌کند.
طبقه بندی: اخبار جنگ نرم و جریانهای امنیتی، اخبار جریانهای سیاسی و تحلیل گرهای داخلی، اخبار جهان و خاورمیانه،
برچسب ها: تجاوز به سوریه؛ تقسیم نقش‌ها میان هم‌پیمانان آمریکا در شطرنج خاورمیانه،
[ دوشنبه 18 شهریور 1392 ] [ 11:55 ق.ظ ] [ منصور اخلاقی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

اخبار و تحلیل های به روز سیاسی ، فرهنگی ،علمی ، اجتماعی و جنگ نرم
 
۞ ماسون تیوب ۞


  

  حجه الاسلام علیرضا پناهیان
  هواداران نادر طالب زاده Talebzadeh-Nader
  


 

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

فروش بک لینکطراحی سایت